Past Recipients of Faculty and Staff Awards

2011-2012 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Susan Bane, Chemistry/Biochemistry, Chancellor's Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Kathleen Brunt, Harpur College Dean's Office, Chancellor's Award for Excellence in Professional Service
Heather DeHaan, History, Chancellor's Award for Excellence in Teaching
Mark Fowler, Electrical and Computer Engineering, Chancellor's Award for Excellence in Faculty Service
Randy Friedman, Judaic Studies, Chancellor's Award for Excellence in Teaching
Charles Goodman, Philosophy/Asian and Asian-American Studies, Chancellor's Award for Excellence in Teaching
Kathryn Hastings, Human Resources, Chancellor's Award for Excellence in Classified Service
Angelique Jenks-Brown, University Libraries, Chancellor's Award for Excellence in Librarianship
Richard Lee, Sociology/Fernand Braudel Center, Chancellor's Award for Excellence in Faculty Service
Edward Shephard, University Libraries, Chancellor's Award for Excellence in Librarianship
Douglas Summerville, Electrical and Computer Engineering, Chancellor's Award for Excellence in Teaching
Kelly Wemette, Provost's Office, Chancellor's Award for Excellence in Professional Service
Thomas Wilson, Anthropology, Chancellor's Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Leo Wilton, Human Development, Chancellor's Award for Excellence in Teaching
Mohammad Younis, Mechanical Engineering, Chancellor's Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities

Council/Foundation Award

Kristi Murray Costello, Writing Initiative
Katherine Ellis, Communications and Marketing

Lois B. DeFleur Academic Prize

Laura Bronstein, Social Work

2010-2011 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Terrence Deak, Psychology, Chancellor's Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Robert Guay, Philosophy, Chancellor's Award for Excellence in Teaching
Mohammad T. Khasawneh, Systems Science and Industrial Engineering, Chancellor's Award for Excellence in Teaching
Jonathan Krasno, Political Science, Chancellor's Award for Excellence in Teaching
Kim Murphy, Electrical and Computer Engineering, Chancellor's Award for Excellence in Professional Service
Marjorie Pratt, Mathematical Sciences, Chancellor's Award for Excellence in Classified Service
Omowunmi Sadik, Chemistry, Chancellor's Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Daryl Santos, Systems Science and Industrial Engineering, Chancellor's Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Thomas A. P. Sinclair, Public Administration, Chancellor's Award for Excellence in Faculty Service
Debbie Standard, School of Management, Chancellor's Award for Excellence in Classified Service
Sandra Starke, Enrollment Management, Chancellor's Award for Excellence in Professional Service
Eugene Stevens, Chemistry, Chancellor's Award for Excellence in Faculty Service
Pam Turrigiano, Psychology, Chancellor's Award for Excellence in Professional Service
Andrew Walkling, Harpur College, Departments of Art History, English and Theatre, Chancellor's Award for Excellence in Teaching
Linda Zanrucha, Sociology, Chancellor's Award for Excellence in Classified Service
William L. Ziegler, Computer Science, Chancellor's Award for Excellence in Faculty Service

Council/Foundation Award

Carol Tiffany Hall, Services for Students with Disabilities

Outstanding Graduate Director

Nancy Um, Art History

2009-2010 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Ellen Badger, International Students, University Award for Excellence in International Education
Douglas Bradburn, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
David A. Campbell, CCPA Public Administration, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Frank Cardullo, Mechanical Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
John Frazier, Geography, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Christopher Knapp, Philosophy, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Jay Ligas, Campus Mail Services, Chancellor’s Award for Excellence in Classified Service
William G. Martin, Sociology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Michael D. McDonald, Political Science, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Bruce T. Murray, Mechanical Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Laura Potter, Harpur College Dean's Office, Chancellor’s Award for Excellence in Classified Service
Jean H. Quataert, History, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Bahgat Sammakia, Mechanical Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Wayne Schneider, Operations Director, Physical Facilities, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Masatsugu Suzuki, Physics, Applied Physics and Astronomy, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Tony Villecco, Africana Studies, Chancellor’s Award for Excellence in Classified Service
Thomas Zaslavsky, Mathematical Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Lloyd (Skip) Howe, Student Affairs
Douglas Summerville, Electrical and Computer Engineering

Excellence Award in Graduate Mentoring

Albrecht Inhoff, Psychology

Outstanding Graduate Director Award

Theresa Grabo, Decker School of Nursing

2008-2009 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Zu-yan Chen, Asian and Asian American Studies, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Lorraine Corwin, Undergraduate Admissions, Chancellor’s Award for Excellence in Classified Service
Stefanie Czebiniak, English, General Literature, and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Classified Service
B. Jean Fairbairn, Services for Students with Disabilities, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Madhusudhan Govindaraju, Computer Science, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Leslie Heywood, English, General Literature, and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Gary D. James, Decker School of Nursing, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Thomas Kelly, School of Management, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Barbara Knighton, Center for Medieval and Renaissance Studies, Chancellor’s Award for Excellence in Classified Service
Rosemarie Morewedge, German and Russian Studies, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Nancy Paul, Career Development Center, University Award for Excellence in International Education
Mark E. Reisinger, Geography, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
John Schwartz, University Police, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Elizabeth G. Tucker, English, General Literature, and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Qianghua Wang, Theatre, University Award for Excellence in International Education
Diane R. Wiener, Social Work, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
N. Eva Wu, Electrical and Computer Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Chuan-Jian Zhong, Chemistry, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities

Council/Foundation Award

Donald Cole, Liberty Partnership Program
H. Stephen Straight, Anthropology

Provost's Teaching Award

Patricia Rourke, Psychology
Hong Zhang, Asian and Asian-American Studies

Excellence Award in Graduate Mentoring

Bat-Ami Bar On, Philosophy

Outstanding Graduate Director Award

Andrew Walkling, Theatre

2007-2008 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Cheryl Brown, Undergraduate Admissions, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Elisa Camiscioli, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Joseph Church, English, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
David Cingranelli, Political Science, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Anne B. Clark, Biological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
James Constable, Electrical and Computer Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Richard Eckert, Computer Science, University Award for Excellence in International Education
Maria Mazziotti Gillan, English, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Sylvia Hall, Human Resources, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Alta Hooker, Graduate School, University Award for Excellence in Classified Service
Michael J. Lewis, Computer Science, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Donald Loewen, German, Russian, and East Asian Languages, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Paul Loya, Mathematical Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Roy McGrann, Mechanical Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Weiyi Meng, Computer Science, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Donald Paukett, Division of Administration, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Joseph Wlostowski, Parking Services, University Award for Excellence in Classified Service

Council/Foundation Award

Christopher Lewis, Physical Facilities
John Vestal, Theatre

Provost's Teaching Award

Paul-William Burch, Judaic Studies

Excellence Award in Graduate Mentoring

Dale Tomich, Sociology

Outstanding Graduate Director Award

Lisa Tessman, Philosophy

2006-2007 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

C. Beth Burch, Graduate School of Education, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Larry Cass, Student Accounts, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
George Catalano, Mechanical Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Heather Crandall, Liberty Partnership and Gear Up, University Award for Excellence in Classified Service
Patricia M. DiLorenzo, Psychology, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Shelley D. Dionne, School of Management, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Mark Fowler, Electrical and Computer Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Jessica Fridrich, Electrical and Computer Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Sandy Glemby, Political Science, University Award for Excellence in Classified Service
Floyd Herzog, Anderson Center for the Arts, University Award for Excellence in International Education
Wendy Martinek, Political Science, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Florenz Plassmann, Economics, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Benita Roth, Sociology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Sharon Santobuono, Watson School of Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Heather Struck, Harpur College of Arts and Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Douglas Summerville, Electrical and Computer Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Alvin Vos, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
M. Stanley Whittingham, Chemistry, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Lisa Yun, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service

Council/Foundation Award

Donald Blake, Harpur College of Arts and Sciences
Steven P. Scalet, Philosophy

Provost's Teaching Award

Douglas Elias, Systems Science

Excellence Award in Graduate Mentoring

Jeffner Allen, Philosophy, Interpretation and Culture

Outstanding Graduate Director Award

James Constable, Electrical and Computer Engineering
George Bobinski, School of Management

2005-2006 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Nael Abu-Ghazaleh, Watson School of Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Annette Burnett, Anderson Center, University Award for Excellence in Classified Service
Elizabeth Carter, Discovery Center, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Sungdai Cho, German, Russian and East Asian Languages, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Michael Colwell, Physical Facilities, University Award for Excellence in Classified Service
Thomas Dublin, History, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Kanad Ghose, Watson School of Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Frances Goldman, Asian/Asian American Studies, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Wulf Kansteiner, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Leslie C. Lander, Watson School of Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Mark F. Lenzenweger, Psychology Department, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Stephen A. Lisman, Psychology Department, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Lindsay L. Morgan, Decker School of Nursing, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Neil C. Pages, German, Russian and East Asian Languages, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Beverly Rainforth, Graduate School of Education and Human Development, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Margaret Kelly, President's Office
Francine Montemurro, University Ombudsman
Jennifer Schorr, Academic Affairs

Provost's Teaching Award

Ken Christianson, Economics
Joseph McCann, Psychology
Michael Sharp, English

Excellence Award in Graduate Mentoring

Thomas Sinclair, Public Administration

Outstanding Graduate Director

Thomas Sinclair, Public Administration

2004-2005 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Allison Alden, Graduate School of Education and Human Development, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Nancy Appelbaum, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
John Bridge, Geological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Deborah Bundy, School of Management, University Award for Excellence in Classified Service
Charles Cobb, Anthropology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Joseph Graney, Geological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Bonnie Jenkins, Physical Facilities, University Award for Excellence in Classified Service
George Klir, Systems Science and Industrial Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Peter Knuepfer, English, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Debi Mishra, School of Management, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Richard Pastore, Psychology, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Timothy Perry, Music, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Dora Polachek, Romance Languages, University Award for Excellence in International Education
Solomon Polachek, Economics, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Norman Quinn, Computing Services, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Daryl Santos, Systems Science and Industrial Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Susan Strehle, English, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Nina Versaggi, Public Archeology, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service

Council/Foundation Award

Albert Dekin, Anthropology
Evangelos Dousmanis, University Communications and Marketing

Provost's Teaching Award

Robert Cline, School of Management

Excellence Award in Graduate Mentoring

Ralph Miller, Psychology

Outstanding Graduate Director Award

Joyce Ferrario, Decker School of Nursing

2003-2004 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Jeffrey S. Barker, Geological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Mary X. Britten, Decker School of Nursing, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Howard Brown, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Priscilla Brunner, Graduate School of Education and Human Development, University Award for Excellence in Classified Service
John W. Chaffee, Asian and Asian American Studies, University Award for Excellence in International Education
Subimal Chatterjee, School of Management, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
C. Robert Emerson, Systems Science and Industrial Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Albrecht W. Inhoff, Psychology, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
David M. Jenkins, Geological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Michael McGoff, Academic Affairs, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Donna Mendelson, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Sandra D. Michael, Biology, Chancellor’s Award for Excellence in Faculty Service
Charles Paffie, Physical Facilities, University Award for Excellence in Classified Service
Brian Perry, School of Management, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Dora E. Polachek, Romance Languages, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Steven P. Scalet, Philosophy, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Victor Skormin, Electrical and Computer Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities

Council/Foundation Award

Michael Leonard, University Health Services
Melanie Yaworski, Philosophy

Provost's Teaching Award

Christine Gelineau, English
Kevin Oakes, Theatre

Excellence Award in Graduate Mentoring

Albert A. Dekin Jr., Anthropology
Gale A. Spencer, Decker School of Nursing

2002-2003 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

A. Serdar Atav, Decker School of Nursing, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Roberta Brundege, Decker School of Nursing, University Award for Excellence in Classified Service
Jane M. Connor, Psychology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Anita Knopp Doll, Communications and Marketing, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Christopher Fynsk, Comparative Literature, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Marilyn Gaddis Rose, Comparative Literature, University Award for Excellence in International Education
Surinder S. Kahai, School of Management, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Steven J. Lynn, Psychology, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Thomas McCabe, Physical Facility, University Award for Excellence in Classified Service
Joshua Price, Graduate School of Education and Human Development, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
David Sloan Wilson, Biological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
Deanne L. Westerman, Psychology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Mary Woolson, Office of Development, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Melissa Zinkin, Philosophy, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Thomas Kowalik, Continuing Education and Outreach
Stanley Masters, Economics
Kelly Wemette, Provost's Office

Provost's Teaching Award

Loring Bixler, Art

Excellence Award in Graduate Mentoring

Marilynn Desmond, English

2001-2002 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Richard Andrus, Biological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Patricia Coyle, Student Accounts, University Award for Excellence in Classified Service
Margaret Iwobi, Computer Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Katharine C. Krebs, International Programs, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Alistair Lees, Chemistry, University Award for Excellence in Research
Ingeborg Majer O'Sickey, German, Russian, East Asian, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Francis X. Newman, English, General Literature and Rhetoric, University Award for Excellence in International Education
Jean Schrader, Graduate School of Education and Human Development, University Award for Excellence in Classified Service
Kathryn Sklar, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Kathryn K. Sklar, History, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
K. Hari Srihari, Systems Science and Industrial Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities
James B. Sullivan, Academic Advising, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
John Tagg, Art History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Geoffrey Gould, Parent Relations
Sandra Michael, Biological Sciences

Provost's Teaching Award

Gary Smith, Human Development
Elizabeth Tricomi, English/ESL

Excellence Award in Graduate Mentoring

Luise-Charlotte Kappe, Mathematical Sciences
Hari Srihari, Systems Science/Industrial Engineering

2000-2001 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Richard S. Culver, Mechanical Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Steven R. Dickman, Geological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Gladys M. Jimenez-Munoz, Graduate School of Education and Human Development, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Wayne E. Jones, Chemistry, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Ricardo R. Laremont, Sociology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Tim K. Lowenstein, Geological Sciences, University Award for Excellence in Research
Rosmarie T. Morewedge, German, Russian, East Asian, University Award for Excellence in International Education
Theodore W. Rector, Graduate School of Education and Human Development, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Richard H. Reeves-Ellington, School of Management, University Award for Excellence in International Education
Patricia Reynolds, Binghamton Foundation, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Bonnie Stanton, University Health Service, University Award for Excellence in Classified Service
Barbara A. Walling, English, General Literature and Rhetoric, University Award for Excellence in Classified Service
Francis Yammarino, School of Management, University Award for Excellence in Research

Council/Foundation Award

Linda Lisman, Educational Opportunity Program
Rosmarie Morewedge, German, Russian and East Asian Languages

1999-2000 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Bruce Avolio, School of Management, University Award for Excellence in Research
Bat-Ami Bar On, Philosophy, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Karen M. Bromley, Graduate School of Education and Human Development, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Monish R. Chatterjee, Electrical Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Rita Christopher, Decker School of Nursing, University Award for Excellence in Classified Service
Thomas L. Dublin, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Mary M. Harper, University Libraries, University Award for Excellence in Classified Service
James L. Koval, University Union, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Charles Nelson, Physics, University Award for Excellence in Research
Julian Shepherd, Biological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Marion F. Taylor, Computing Services, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Fred R. Weiss, Theatre, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Jeanne Constable, Philosophy

1998-1999 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Marcia Craner, Alumni and Development, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Eric Dietrich, Philosophy, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Richard Eckert, Computer Science, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Donald G. Guido, Theatre, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Anthony King, Art History, University Award for Excellence in Research
Celia Klin, Psychology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Thomas O'Brien, Graduate School of Education and Human Development, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
James Pitarresi, Mechanical Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Jean Quataert, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Juliann S. Quinn, Graduate School of Education and Human Development, University Award for Excellence in Classified Service
Tonia Shadduck, Harpur College Dean's office, University Award for Excellence in Classified Service
Linda Spear, Psychology, University Award for Excellence in Research

Council/Foundation Award

Mary Stillwell Haupt, English

1997-1998 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Don Boros, Theatre, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Sarah Elbert, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Pamela J. Gay, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Donald Kunkel, Watson School of Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Max A. Pensky, Philosophy, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Kelvin A. Santiago-Valles, Sociology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Kathryn K. Sklar, History, University Award for Excellence in Research
Dennis Van Kuren, Physical Facilities, University Award for Excellence in Classified Service
Francis T. Wu, Geological Sciences, University Award for Excellence in Research

Council/Foundation Award

Nancy Paul, Career Development Center

1996-1997 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Mary X. Britten, Decker School of Nursing, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Alan H. Haber, Biological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Leslie S. Heywood, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Mary Ellen Koncak, Physical Facilities, University Award for Excellence in Classified Service
Daniel J. McCormack, TRIO/Veterans Program Office, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Randall McGuire, Anthropology, University Award for Excellence in Research
Ronald N. Miles, Mechanical Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Ralph Miller, Psychology, University Award for Excellence in Research
Ann B. Stahl, Anthropology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Dorothy L. Weir, Watson School of Engineering, University Award for Excellence in Classified Service
Lorna J. Wells, Watson School of Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Jerry W. Wilcox, Physical Facilities, University Award for Excellence in Classified Service
Maureen C. Zajkowski, University Libraries, Chancellor’s Award for Excellence in Librarianship

Council/Foundation Award

Ira Tolbert, Recruitment and Retention

1995-1996 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Upinder S. Dhillon, School of Management, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Stephen F. Duarte, Harpur College of Arts and Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Melvyn Dubofsky, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
George J. Klir, Systems Sciences, University Award for Excellence in Research
Anne R. McCarthy, Harpur College Dean's Office, University Award for Excellence in Classified Service
Andrew Milnor, Political Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Andrew H. Perry, University Libraries, Chancellor’s Award for Excellence in Librarianship
Mark Selden, Sociology, University Award for Excellence in Research
David S. Skyrca, University Publications, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
H. Stephen Straight, Anthropology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Eileen C. Way, Philosophy, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Michael McGoff, Watson School

1994-1995 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Judith Bryant, Harpur College of Arts and Sciences, University Award for Excellence in Classified Service
Charlotte Skuster, University Libraries, Chancellor’s Award for Excellence in Librarianship
Margaret Slavik, International Student and Scholar Services, University Award for Excellence in Classified Service
Norman E. Spear, Psychology, University Award for Excellence in Research
Gale A. Spencer, Decker School of Nursing, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Nancy E. Stamp, Biological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Lawrence C. Stedman, Graduate School of Education and Human Development, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Paul Stroud, Residential Life, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Donald D. Weiss, Philosophy, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Darryl Wood, Anderson Center

1993-1994 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Jose Delgado-Frias, Electrical Engineering, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Sally Holbert, Career Development Center, University Award for Excellence in Classified Service
Rosamaria La Valva, Romance Languages, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Linda MacKenzie, University Health Service, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Paul Parker, Sponsored Funds Administration, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Lloyd Rozboril, Psychology, University Award for Excellence in Classified Service
John Vernon, English, General Literature and Rhetoric, University Award for Excellence in Research

Council/Foundation Award

Jill Seymour, Academic Advising

1992-1993 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

William Haver, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
William P. Smotherman, Psychology, University Award for Excellence in Research
Elizabeth G. Tucker, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

1991-1992 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Dominick Anastasi, Physical Facilities, University Award for Excellence in Classified Service
John Arthur, Philosophy, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
John J. Eisch, Chemistry, University Award for Excellence in Research
Michael M. McCabe, Physical Facilities, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Randall H. McGuire, Anthropology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Linda O'Branski, German, Russian, East Asian, University Award for Excellence in Classified Service
Vincent A. Pasquale, School of Management, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Martin H. Raish, University Libraries, Chancellor’s Award for Excellence in Librarianship

Council/Foundation Award

Eugene Gilliand, Physical Facilities

1990-1991 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

John Affleck, Physical Education, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Steven D. Machlin, Anderson Center for the Arts, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
G. Philip Rightmire, Anthropology, University Award for Excellence in Research
John E. Titus, Biological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Jane L. Zuckerman, Music, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service

Council/Foundation Award

Morris Budin, Geology

1989-1990 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Arthur Clements, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Jeanne S. Constable, Philosophy, University Award for Excellence in Classified Service
Susan J. Peters, Theatre, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Cecil L. Pitcher, Physical Facilities, University Award for Excellence in Classified Service
Victor A. Skormin, Electrical Engineering, University Award for Excellence in Graduate Teaching
Immanuel Wallerstein, Sociology, University Award for Excellence in Research

Council/Foundation Award

Robert Melville, Anderson Center

1988-1989 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Ellen H. Badger, International Student and Scholar Service, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Thomas R. Blake, Computing Services, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Kathleen H. Bowman, Faculty Senate Office, University Award for Excellence in Classified Service
Louis Braiotta, Jr., School of Management, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Diane Geraci, University Libraries, Chancellor’s Award for Excellence in Librarianship
George Kermidas, Physical Facilities, University Award for Excellence in Classified Service
David E. Murrish, Biological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

1987-1988 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

David Bartine, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Frances C. Hornick, College in the Woods, University Award for Excellence in Classified Service
Stephen A. Lisman, Psychology, University Award for Excellence in Graduate Teaching
James H. Spring, Admissions Office, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service

1986-1987 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Jeffrey B. Donahue, Educational Communication Center, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
James F. Geer, Systems Science, University Award for Excellence in Graduate Teaching

Council/Foundation Award

Theodore W. Rector, School of Education and Human Development

1985-1986 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Leslie A. Levene, History, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Robert J. Micklus, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Rachelle M. Moore, University Libraries, Chancellor’s Award for Excellence in Librarianship
Jill A. Seymour, Graduate School of Education and Human Development, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service

Council/Foundation Award

Carolyn Huston Jackson, Graduate School

1984-1985 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Marian D. Hanscom, University Libraries, Chancellor’s Award for Excellence in Librarianship
Rosmarie Morewedge, German, Russian, East Asian, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Philip M. Piaker, School of Management, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Richard E. Quest, Chemistry Laboratories, University Award for Excellence in Professional Service
W. Warren Wager, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Laura House, University Communications
Nicholas Sterling, Hinman College

1983-1984 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

David Anderson, Student Affairs Office, University Award for Excellence in Professional Service
Liz Rosenberg, English, General Literature and Rhetoric, University Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Elizabeth Knapp, Analytic Studies

1982-1983 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Donald D. Blake, Harpur College Dean's Office, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service
Lois J. Einhorn, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Mary Pearl, Budget and Finance Analysis

1981-1982 Award Recipient

Chancellor's and University Awards for Excellence

James D. Brownridge, Physics, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service

Council/Foundation Award

Edward Demske, Office of the Vice President for Finance and Management

1980-1981 Award Recipient

Chancellor's and University Awards for Excellence

Michael E. Starzak, Chemistry, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Eugene Flood, Harpur College Deans Office

1979-1980 Award Recipient

Chancellor's and University Awards for Excellence

Martin P. Bidney, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Mable Brain, Office of the Vice President for Academic Affairs

1978-1979 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Michael J. Conlon, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Eugene M. Klimko, Mathematical Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Herbert B. Posner, Biological Sciences, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Elsie Oakley, Harpur College Deans Office

1977-1978 Award Recipient

Chancellor's and University Awards for Excellence

Susan Strehle, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Helen Schlitsey, Off-Campus College

1976-1977 Award Recipient

Chancellor's and University Awards for Excellence

Carolyn H. Jackson, Personnel Office, Chancellor’s Award for Excellence in Professional Service

Council/Foundation Award

John Ontko, Maintenance

1975-1976 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Patricia Bonamo, Biology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Gerald E. Kadish, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Robin S. Oggins, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Lynn MacIntosh, International Students Office

1974-1975 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Fredrick J. Kull, Biology, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Philip M. Piaker, School of Management, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Richard P. Pindell, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Alvin P. Vos, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

S. Stewart Gordon, Acting President

1973-1974 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Martin C. Dillon, Philosophy, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Clifford R. Kern, Economics, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Albert Tricomi, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Dorothy Ames, Student Services

1972-1973 Award Recipients

Chancellor's and University Awards for Excellence

Adalberto Lopez, History, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching
Philip Rogers, English, General Literature and Rhetoric, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Council/Foundation Award

Lena Sellano, Payroll

1971-1972 Award Recipients

Council/Foundation Award

Charlotte Harris, Student Services

1970-1971 Award Recipients

Council/Foundation Award

Josiah T. Newcomb, Libraries

1969-1970 Award Recipients

Council/Foundation Award

Ethel Lewis, ACE Dining Services

Last Updated: 7/23/14