Skip header content and main navigation Binghamton University, State University of New York - Faculty Senate
 
campus photograph

2014 - 2015 Faculty Senate Committee Members

Budget Review Committee

  • Chair:  Wayne Jones, Chemistry
  • H. Richard Naslund, Geological Sciences
  • Jonathan Krasno, Political Science
  • Roy McGrann, Mechanical Engineering
  • Tom Sinclair, Public Administration
  • Pamela Stewart Fahs, Decker School of Nursing
  • Nan Zhou, School of Management
  • Caryl Ward, Libraries
  • Bogum Yoon, Graduate School of Education
  • -- pending -- undergraduate student
  • Alysa Pomer, graduate student
  • Donald Nieman, president's ex officio appointee
  • Michael McGoff, provost's ex officio appointee
  • Howard Brown*

Bylaws Review Committee

  • Chair: Douglas Summerville, Electrical & Computer Engineering
  • Andrew Scholtz, Classics
  • Sara Reiter, School of Management
  • William Heller, Political Science
  • Alistair Lees, Chemistry
  • Pamela Mischen, president's ex officio appointee
  • Kelly Wemette, provost's ex officio appointee

Convocations Committee

  • Chair: Benjamin Andrus, Libraries
  • Serdar Atav, Decker School of Nursing
  • -- current vacancy --
  • -- pending -- undergraduate student
  • -- pending -- undergraduate student
  • -- pending -- undergraduate student
  • Jonathan Allen, graduate student
  • Brian Rose, president's ex officio appointee
  • Donald Loewen, provost's ex officio appointee
  • Jennifer Keegin, executive secretary

Educational Policy and Priorities Committee

  • Chair: Sara Reiter, School of Management
  • Al Vos, English
  • -- current vacancy --
  • Wendy Martinek, Political Science
  • Laura Anderson, Mathematical Sciences
  • Patrick Madden, Computer Science
  • Erin Rushton, Libraries
  • -- pending -- undergraduate student
  • -- pending -- undergraduate student
  • Stephanie Johnson, graduate student
  • Donald Nieman, president's ex officio appointee
  • Susan Strehle, provost's ex officio appointee
  • Donald Loewen, German and Russian*

Educational Opportunity Program Advisory Committee

  • Chair: -- pending --
  • Maria Theresa Romero, Psychology
  • Nicole Rouhana, Decker School of Nursing
  • Robert Palmer, CCPA, Student Affairs
  • Adam Laats, Graduate School of Education
  • Lisa Tessman, Philosophy
  • -- pending -- undergraduate student
  • -- pending -- undergraduate student
  • -- pending -- undergraduate student
  • -- pending -- undergraduate student
  • Bingwei Liu, graduate student
  • Randall Edouard
  • Vanessa Young
  • Celia Klin
  • Valerie Hampton, president's ex officio appointee
  • Dennis Chavez, provost's ex officio appointee\
  • Dina Maramba

Intercollegiate Athletics Committee

  • Chair: Michael Lewis, Computer Science
  • Edward Corrado, Libraries
  • Neil Christian Pages, German & Russian Studies
  • Loretta Mason-Williams, Graduate School of Education
  • -- pending -- undergraduate student
  • -- pending -- undergraduate student
  • Kaitlyn Calkins, graduate student
  • Cindy Cowden, VP for Student Affairs designee
  • James Stark, Art, NCAA Faculty representative
  • Terry Kane, Chair of Intercollegiate Athletics Board (ex officio)
  • Ed Scott, Associate Athletics Director for Student Services  (ex officio)
  • Michael McGoff Office (ex officio)
  • David Eagan (ex officio)
  • Patrick Elliott, Athletics Director (ex officio)

Library Committee

  • Chair:  Sol Polachek, Economics
  • Joshua Reno, Anthropology
  • vacancy
  • Rosemary Arrojo, Comp Lit
  • Susan Siebold Simpson, Decker School of Nursing
  • Anne Larrivee, Libraries
  • -- pending -- undergraduate student
  • -- pending -- undergraduate student
  • Alison Coombs, graduate student
  • George Bobinski, president's ex officio appointee
  • Susannah Gal, provost's ex officio appointee

Professional Standards Committee

  • Chair: Gale Spencer, Decker School of Nursing
  • Carol Miles, Biological Sciences
  • Sharon Bryant, Decker School of Nursing
  • Robert Guay, Philosophy
  • Caryl Ward, Libraries

University Undergraduate Curriculum Committee

  • Chair: Mark Reisinger, Geography
  • Sarah Maximiek, Library
  • Sara Reiter, School of Management
  • Laura Anderson, Mathematical Sciences
  • -- current vacancy --
  • Leslie Lander, Computer Science
  • Jim Stark, Art
  • Carolyn Pierce, Decker School of Nursing
  • Michael Lawson, Human Development
  • Lisa Hrehor* - Health and Wellness
  • -- pending -- undergraduate student
  • Marissa Sabbath, graduate student
  • Pamela Mischen, president's ex officio appointee
  • Don Loewen, provost's ex officio appointee

Academic Computing & Educational Technology Committee (Joint)

  • Chair: Donald Loewen, Vice Provost
  • James Burns, Music
  • Edward Corrado, Libraries
  • Stephen Zahorian, Electrical & Computer Engineering
  • Tongshu Ma, School of Management
  • Kathleen Sterling, Anthropology
  • Karen Kozlowski, English
  • Kenneth Chiu, Computer Science
  • -- pending -- undergraduate student
  • Tyler Stachecki, graduate student
  • Cheryl Monachino, provost's appointee
  • James Pitarresi, provost's appointee
  • Norman Quinn
  • Frank Saraceno
  • Donald Loewen (non-voting)
  • Andrew Tucci (non-voting)
  • Jim Conroy (non-voting)

Committee for the University Environment (Joint)

  • Chair: Julian Shepherd, Biological Sciences
  • Lee Cummings, Libraries
  • Arianna Gerstein, Cinema
  • George Catalano, Bioengineering
  • Joseph Graney, Geological Sciences
  • Carolyn Pierce, provost's appointee
  • Josephine Allen, provost's appointee
  • Kim Jaussi, provost's appointee
  • -- pending --undergraduate student
  • - pending undergraduate student
  • Danielle Lord, graduate student
  • --pending -- PEC representative
  • JJ Brice, Residential Life representative
  • Sally Oaks, Physical Plant representative
  • Dylan Horvath, Steward of the Nature Preserve

Committee on Committees

  • Chair: Caryl Ward, Libraries
  • Manas Chatterji, School of Management
  • Candace Mulcahy, Graduate School of Education
  • Elizabeth DiGangi, Anthropology
  • Leslie Lander, Computer Science
  • Ariana Gerstein, Cinema
  • Stephanie Hess, Libraries

Evaluation Coordinating Committee

  • Chair:  Scott Craver, Watson Electrical and Computer Engineering
  • Sara Reiter, School of Management
  • Hoe Kyeung Kim , Graduate School of Education
  • Michael Lawson, CCPA
  • Carolyn Pierce, Decker School of Nursing
  • Colleen Hailey, University Libraries
  • Jonathan Karp, Judiac Studies
  • John Baust, Biological Sciences
  • Mark Blumler, Geography
Connect with Binghamton:
Twitter icon links to Binghamton University's Twitter page YouTube icon links to Binghamton University's YouTube page Facebook icon links to Binghamton University's Facebook page Instagram

Last Updated: 12/10/14