Geology Alumni List

 
Michael Walsh    
Joseph Campisi    
C. Joseph Waring 1959 BA/BS
Michael W. McGowan 1960 BA/BS
Norman Rosenbaum 1960 BA/BS
Richard Russell 1962 BA/BS
Doug Cherkauer 1967 BA/BS
Bruce F. Molnia 1967 BA/BS
Douglas Causey 1968 BA/BS
Stephen Prensky 1970 BA/BS
Paul B. Basan 1970 MA/MAT
Philip Michael Childs 1970 MA/MAT
BJ Wahl 1971 BA/BS
Claire Ludovico 1971 BA/BS
Gary E. Beck 1972 BA/BS
Tom Leshendok 1972 BA/BS
Gino Nalli 1972 BA/BS
Peter A. Nielsen 1972 BA/BS, MA/MAT
James Kirkland 1973 PhD
Ken Ruzyla 1972 MA/MAT
Greta Heintz 1973 BA/BS
Bruce E. Gaither 1973 BA/BS
David M. Miller 1973 BA/BS
Don DePaolo 1973 BA/BS
Steven A. De Vito 1973 BA/BS
Michael Engel 1973 BA/BS
Hinaman, Gary L. 1973 BA/BS, MA/MAT
Mark Griswold 1974 BA/BS
Allan R. Getman 1974 BA/BS
Carl W. Stock 1974 MA/MAT
Roger A. Clark 1974, 1981 MA/MAT, PhD
Carl Jacobson 1975 BA/BS
Barry A Goldstein 1975 BA/BS
Kurt Hinaman 1975 BA/BS
Bruce A. Leventhal 1975/
1978
BA/MA
Alan S. Laufer 1975 BA/BS
Stephen Gilje 1975 MA/MAT
Susan M. Landon 1975 MA/MAT
David P. Lawrence 1975 PhD
Walt Newcomb 1975 PhD
Joan Giebink 1976 BA/BS
Steve Tkach 1976 BA/BS
Lori Zarrow 1976 BA/BS
Ken Altschuld 1976 BA/BS
Nedda (Podoff) Altschuld 1976 BA/BS, MA/MAT
David P. Schwartz 1976 PhD
Stewart Farrar 1976 PhD
Thomas A. McElroy 1977 BA/BS
Chris Visco 1977 MA/MAT
Jim Cook 1977 MA/MAT
Peter R Jacobson 1978 BA/BS
Norman L. Gilinsky 1978 BA/BS
Joan Kolins 1978 BA/BS
Matt Telfer 1978 BA/BS
Bob Lauck 1978 BA/BS
Lloyd S. Sobel 1978 BA/BS
Eric Liebes 1978 MA/MAT
Craig Werle 1978 MA/MAT
Rick Campbell 1978 MA/MAT
Alan Alhades 1978  
Ernest J. LaFlure 1978 MA/MAT
Kim Kucharski Muller 1979 BA/BS
Lawrence H. Weintraub 1979 BA/BS
Denise Mruk Cox 1980 BA/BS
Vincent J. Glasser 1980 BA/BS
Martha J. Dunn 1980 MA/MAT
David Williams 1980 BA/BS
Peter Muller 1980 PhD
Laurie Musiker 1981 BA/BS
Chris Marone 1981 BA/BS
Gregory J. Cavallo 1981 BA/BS
Josh Goldowitz 1981 BA/BS
Richard Bottjer 1981 BA/BS
Walt Wintsch 1981 BA/BS
Michael Overlander 1981 BA/BS
Barbara Chazin 1981 BA/BS
Mike Teetsel 1981 BA/BS
Mike Mueller 1981 BA/BS
Timothy Stone, PG. LSP 1981 MA/MAT
Mike Penzo 1981 MA/MAT
Jonathan Heiles 1982 BA/BS
Dave Schuler 1982 BA/BS
Tim Hartnett 1982 BA/BS
Linda Campbell 1982 BA/BS
Paul Brookner 1982 BA/BS
Jim Braddock 1983 MA/MAT
Diana J. Forgione Faloon 1983 BA/BS
Michael Taffet 1983 BA/BS
Glenn Wygant 1983 MA/MAT
Andrew Stahl 1983 BA/BS
Stuart Weinstein 1983 BA/BS
George Yarnes 1983 BA/BS, MA/MAT
E. Robert Warzeski, Ph.D. 1983 PhD
Lee Goldblatt 1984  
Cindy Taylor 1984 BA/BS
Lynn (Harris) Slota 1984 BA/BS
Peter Michael 1984 MA/MAT
Gordon Stevens 1984 MA/MAT
Ann S. (Robbins) Wilke 1984 MA/MAT
John Nelson 1984 MA/MAT
Matt Gubitosa 1984 MA/MAT
Lorraine Walsh 1985 BA/BS
Lenore Epstein 1985 BA/BS
Linda Stanton 1985 BA/BS
Robert Gelling 1985 BA/BS, MA/MAT
Lynne (Jones) Grigor 1985 MA/MAT
David Terry 1985 MA/MAT
Gerald Obert 1985 MA/MAT
Diemer, John 1985 MA/MAT, PhD
Sarah Meyer Stevens 1986 BA/BS
Susan Webb 1986 BA/BS
William T. Frederick 1987 BA/BS
Steve Mangino 1987 MA/MAT
Alan Halperin 1987 MA/MAT
Lawrence Hutchings 1987 PhD
Peter Randazzo 1988 MA/MAT
Carol Treadwell-Steitz 1988 MA/MAT
Alex Czuhanich 1988 BA/BS
Joseph R. Preisig 1988 MA/MAT, PhD
David Winslow 1989 BA/BS
Edward Baltzer 1989 MA/MAT
Thomas P. Wagner 1989

BA/BS

Kelly C. Cloyd 1989? PhD
Randy Lichtenberger 1990 BA/BS
Sara A. Marcus 1990 BA/BS
Jennifer A Coats, CHMM 1990 BA/BS
Susan Ryan (formerly Thompson) 1990 BA/BS
R. Timothy Wolcott 1990 BA/BS, MA/MAT
Chuck Cubbison 1990 MA/MAT
John Mason 1990 MA/MAT
Brian Willis 1990 PhD
Eric Lee Johnson 1990 PhD
Chris Young 1991 BA/BS
Christine Delorier 1991 BA/BS
Rob Heiss 1991 BA/BS
Charlie Conway 1991 BA/BS
John Tacinelli 1991 MA/MAT
Jennifer N. Monteith Palmieri 1992 BA/BS
Anthony J Tabone 1992 BA/BS
Nancy Katyl 1992 BA/BS
Scott Hulseapple 1992 BA/BS
Hedy Leibowitz 1992 BA/BS
Paul H. Hayden 1992 BA/BS
Matthew Gorring 1992 MA/MAT
Michael Roux 1993 BA/BS
John Byrnes 1993 BA/BS
Marsha Loopman Carey 1993 BA/BS
Jennifer Candela 1993 BA/BS
Kathy (Counter) Benison 1993 MA/MAT
Scudder D. Mackey 1993 PhD
Imran Khan 1993 PhD
Vassili Frantzis 1994 BA/BS
David H. Griffing 1994 PhD
Damian Lynch 1995 BA/BS
John Schroeder 1995 BA/BS
Brian Hug 1995 BA/BS
Stephen Edwards 1995 BA/BS
Ted Stieglitz 1995 MA/MAT
Andrew Gorton 1995 MA/MAT
Jeff Pietras 1996 BA/BS
Josh Trapani 1996 BA/BS
Kristin Wood 1996 BA/BS
Glenn Dolphin (flipper) 1996 BA/BS,MA/MAT
Bartolome C. Bautista 1996 MA/MAT
David Salzberg 1996 MA/MAT, PhD
Tom Festa 1997 BA/BS
Kaneen Christensen 1997 BA/BS
Andrea D. Cicero 1997 BA/BS
Kristin J. Aiosa (formerly Organ) 1997 BA/BS
Chris Taylor 1997, 2000 BA/BS, MA/MAT
Christine Iannello Gonzalez 1998 BA/BS
Alexandra Ellis (Hayes) 1998 BA/BS, MA/MAT
Viktoras A. Liogys 1998 MA/MAT
Eryn Klosko 1998 MA/MAT
Ellen Rosenshein 1999 BA/BS
Jason P. Barnes 1999 BA/BS
Sin Senh 1999 BA/BS, MA/MAT
Eric Andreas Hetland 1999 MA/MAT
Denise Wilt 1999 MA/MAT
Dorothy Mello 2000 BA/BS
Jennifer Stempien 2000 BA/BS
Mike Alfieri 2000 MA/MAT
Todd Gunsher 2000 MA/MAT
Andrew Bobst 2000 MA/MAT
Scott Jarvis 2000 MA/MAT
Michael Timofeeff 2000 PhD
Suzanne Leclair 2000 PhD
Kara Syvertsen 2001 BA/BS
William J. D'Andrea 2001 BA/BS
Maria Fokin 2001 BA/BS
Gillian Rosen 2001 BA/BS
Kezee Procita 2001 BA/BS
Daniel Patrick Michaud 2001 MA/MAT
Marc R. Spencer 2002 BA/BS
Jodi-Lyn Thompson 2002 BA/BS
David Orzel 2002 BA/BS
Kim Anderson 2002 BA/BS
Marcie Kerneklian 2002 BA/BS
Luke Salogar 2002 MA/MAT
Abigail Roberts (Santiago) 2002 MA/MAT
Gregory Lester 2002 MA/MAT
Sean Brennan 2002 PhD
Rolly E. Rimando 2002 PhD
Mona-Liza C. Sirbescu 2002 PhD
Kyoung-Tae Kim 2002 PhD
Jeffery Jankoski 2003 BA/BS
Eric Popken 2003 BA/BS
Sarah Craig 2003 BA/BS
Jerome Oertling 2003, 2004 BA/BS, MA/MAT
Sam Jones 2004 BA/BS
John A. Rayburn 2004 PhD
Frank J. Amorosana 2005 BA/BS
David Heuer 2005 MA/MAT
David Katz 2005 BA/BS
James Bellew 2006 BA/BS
Joel W. Hudley 2001, 2006 BA/BS, MA/MAT

Last Updated: 1/7/15