Harpur College Major/Minor Advising

The following is a list of our Harpur College departments and programs offering undergraduate degrees, certificates or minors at Binghamton University. Click on the links below to learn more about the listed department, it's faculty and their degree programs. You can also explore degree requirements by visiting the University BULLETIN 

Departmental Advising: Please see the major or minor department to declare the major or minor.  


Click on the links below to view departmental websites.  Major and minor requirements can be found on the University Bulletin.

Department Homepage
Undergraduate Director
(Spring 2017)
Department Office Location
Department Phone
Africana Studies Anne Bailey LN 1202 7-2635
Anthropology Rolf Quam S1 137  7-2737
Art and Design Blazo Kovacevic FA 223 7-2667
Art History Kevin Hatch FA 219 7-2112
Asian and Asian-American Studies Immanuel Kim LSG 654 7-4522 
Biochemistry Susan Bane Tuttle S2 320 7-2927
Biological Sciences Carol Miles S3 210 7-2438
Chemistry Rebecca Kissling S2 226 7-2517
Cinema Monteith McCollum SW B41 7-4998
Classical and Near Eastern Studies Andrew Scholtz LT 510 7-6709
Comparative Literature Jeroen Gerrits LT 1503 7-2891
Economics Wei Xiao LT 909 7-2572
English, General Literature and Rhetoric Monika Mehta LN 1149 7-2168
Environmental Studies Carl Lipo S1 142B 7-4378
  Joyce Kruger-Knuepfer    
Evolutionary Studies David Sloan Wilson S3 113 7-4527
  Susan Ryan
(program coordinator)
   
Geography Mark Reisinger
(Co-Director)
OJ 102B 7-2755
  Norah Henry
(Co-Director)
   
Geological Sciences & Environmental Studies Jeff Barker S1 150 7-2264
German and Russian Studies Harald Zils (German) LT 1403 7-2656
  Nancy Tittler (Russian)    
History Elizabeth Casteen LT 710 7-2625 
Individualized Major Program (IMP) Larry Greenfield OH 110 7-6305
Integrative Neuroscience
(previously Psychobiology)
Patricia DiLorenzo (Program Director) S4 230B 7-4100
  Barbara Luka (Undergraduate Advisor)  OJ 202  
Judaic Studies Jonathan Karp LT 1307

7-3070

Latin American and Caribbean Area Studies Nancy Applebaum (on sabbatical SP 17 & FA 17) LT 1109 7-4250
  Gladys Jiminez-Munoz - (Temporary Undergraduate Advisor)    
Linguistics Doug Glick S1 137 7-2737
Mathematical Sciences Xingye Qiao WH 122A 7-2148
Medieval and Early Modern Studies Sean Dunwoody LN 1129 7-2730
Music Paul Schleuse FA 165 7-2592
Philosophy Robert Guay LT 1207 7-3616
Philosophy, Politics, and Law Anthony Reeves LT 1207 7-3616
Physics, Applied Physics & Astronomy Masatsugu Suzuki S2 256 7-2217
Political Science Greg Robinson LNG 80 7-2946
Psychology Maria-Teresa Romero (Undergraduate Director) S4 230 7-2449
  Barbara Luka (Undergraduate Advisor) OJ 202  
Romance Languages and Literatures Dora Polachek LT 510 7-2645
Sociology Gladys Jiminez-Munoz LT 407 7-2628 
Theatre Barbara Wolfe FA 127 7-2567
Women Gender and Sexuality Studies Dara Silberstein LN 2408 7-2815

 

Minors & Concentrations

Global Studies (minor only)

Bill Pavlovich
(Program Coordinator)

LT 315

7-4568

Middle East and North African Studies 
(concentration only)

Kent Schull
(Co-Director)

LT 1117 

7-6709

 

Nancy Um
(Co-Director)

 

 

Religious Studies (minor only)

Doug Jones

LT 1307 

7-3070

Translation Research and Instruction
(minor only)

Chenqing Song

LT 1503

7-2891

 

List of Building Abbreviations

Last Updated: 3/2/17